Pola, zamki i pałace, zadanie na Konferencję OH-ek „Gościniec” (24-26.11.2017), które znalazły się w letnim numerze Krajki 2018:
Drogie Druhny!
W imieniu OHH-ek „Tęcza”, przesyłam ciepłe pozdrowienia z naszego regionu i streszczam przegląd krajoznawczy z naszej okolicy.
Rezydencją nie do pominięcia na Śląsku opolskim jest z pewnością Pałac w Mosznej- nie tylko jego wnętrze, ale też ogrody zapierają dech w piersiach. Obecnie mieści się tam zakład opieki zdrowotnej i część otwarta dla turystów z hotelem i restauracją. Zwłaszcza w letnich miesiącach dostarcza podróżnikom wrażeń, tak samo jak sympatyczna parafia i stadnina koni znajdujące się w pobliżu.
Pytanie o pola w nazwie to dla nas błahostka 🙂 Aczkolwiek dlaczego Opole nazywa się tak, a nie inaczej, właściwie nie wiadomo. Najbardziej rozpowszechniona legenda mówi właśnie o okrzyku „O! Pole!” wydanym po długiej wędrówce w nadodrzańskich lasach, ale jest też kilka mniej znanych tłumaczeń- zachęcamy do poznania ich historii pod tym linkiem. Poza tym, wiemy też o istnieniu Polesia, Księżego Pola i Krasnego Pola w okolicy.
Miejsca biwakowe, które z serca polecamy, to szkoła podstawowa TAK w Opolu (panią dyrektor jest druhna hm. Iwona Betcher, pierwsza hufcowa „Tęczy”), dom rekolekcyjny w Winowie (miejsce narodzin błogosławionego ojca Alojzego Ligudy, męczennika z Dachau) oraz na cieplejsze miesiące domek rekolekcyjny w Brynicy (informacje na stronie).
Ściskamy ciepło i czekamy na nasze spotkanie na konferencji.
CzuwajMY,
hufcowa OHH-ek „Tęcza”
phm. Monika Renkas HR
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1) Dworki:
Pałac w Brynku – tam nigdy nie miałyśmy problemu w organizacji biwaku. Obecnie mieści się tam technikum leśne.
Pałacyk myśliwski (1856) Zawadzkie – Kąty. Jeszcze za czasów kiedy byłam małą harcerką często bywałyśmy tam zastępem i drużyną, bo znajduję się w miejscowości z której pochodzę i w której działa moja macierzysta drużyna 1 Zawadczańska Drużyna Harcerek Polana.
Zamek w Prószkowie – mogę podziwiać Go podziwać każdego dnia, bo mieszkam zaraz obok niego.
Zamek w Brzegu Piastów Śląskich,
Pałac w Mosznej,
Zamek w Niemodinie,
Zamek/Pałac w Tułowicach,
Krapkowicach obecnie Zespół Szkół kiedyś zamek,
Pałac\zamek w Dobrej
Ruiny zamku w Chrzelicach – zakaz wstępu.
Zimnice Małe Zamek\Warownia.
Ciężko mi wymienić dworki w naszym regionie. Na pewno nasuwają mi się zamki i pałace, które wymieniłam. Mogę polecić stronę: http://sokoliszlak.cba.pl/?page_id=3445
Na której znajdują się opisy/historia i zdjęcia wymienionych przeze mnie miejsc. Choć są tam również wymienione inne, o których ja sama nie miałam bladego pojęcia i są tam też opisane dworki na Opolszczyźnie oraz w innych województwach. Szukając poprawnych nazw natknęłam się jeszcze na strony: http://www.dolinapalacow.pl oraz http://kudyba.pl/web.n4?go=40
2) Nazwa POLE/POLA
Tu niestety nie pomogę, bo nic mi się nie kojarzy. Jednak jeśli tylko coś mi się przypomni albo jeśli znajdę coś w bibliotece to prześlę.
3) Miejsce harcerskie:
Pałac w Brynku
Klasztor Franciszkanów – Sanktuarium Św. Józefa Prudnik
Tu też za dużo nie pomogę, bo najczęściej wybierałyśmy się do różnych szkół, harcówek.
Pozdrawiam serdecznie,
Czuwaj!
phm. Natalia Wąs HR
(Komendantka Zawadczańskiego Związku Drużyn „Horyzonty”)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Posyłam odpowiedzi na Druhny prośbę:
1. Gościnny dwór – wytypowałyśmy w naszej okolicy Dwór Kossaków w Górkach Wielkich, choć gdyby mógł być też dwór z innego województwa to Dwór w Hucisku – powiat wielicki, gmina Gdów
2. Niestety nie przyszła nam do głowy żadna nazwa ze słowem POLE w naszym regionie.
3. Odpowiedź trzecia jest najtrudniejsza jeśli powinnyśmy podać jedno miejsce, ale takie które najmilej i najczęściej jednak nas gości to Chatka pp. Gliwickich na Juraszce (Prusów).
Jeśli mogłybyśmy podać więcej takich miejsc to:
– Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy w Krzyżanowicach (siostry mają miejsca noclegowe, prowadzą też hospicjum i dom opieki dla kobiet) – https://www.facebook.com/franciszkanki.mnp/
– Chatka Puchatka pp. Oczków w Milówce (przysiółek Prusów)
– Chatka Gibasówka – http://www.chatki.com.pl/gibasy.html
– Chatka Adamy – http://adamy.ou.pttk.pl/
Pozdrawiam!
phm. Hania Rozwadowska-Nycz HR
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Czuwaj!
Przepraszam, za tak późną odpowiedź. Może jeszcze się uda coś wykorzystać.
1. Niestety w naszych okolicach o typowy dwór ciężko, jak to na ziemiach „odzyskanych” bywa. Jeśli jakieś były to niestety najczęściej albo popadły w ruinę, albo zostały zmienione na PGR-owe budynki i straciły swój pierwotny styl.
2. W powiecie głubczyckim mamy dwie takie wsie związane z nazwą POLE. Krasne Pole na granicy Polsko – Czeskiej. Nazwa w języku czeskim to Krásné Loučky, w niemieckim Schönwiese, co przetłumaczyć można na piękna łąka. Druga wieś nazywa się Księże pole. Nazwa miejscowości oznacza literalnie własność księcia lub księdza.
3. Jeśli chodzi o miejsca gościnne dla harcerek i harcerzy to w samych Głubczycach jest to Franciszkański Ośrodek Pomocy Dzieciom, który zawsze chętnie nas gości. Drugim miejscem jest Sanktuarium św. Józefa w Prudniku, gdzie również znajduje się zakon franciszkanów. Wielokrotnie odbywały się tam biwaki czy kursy.
Pozdrawiam,
phm. Wioleta Żukowska HR
Podsudecki Związek Drużyn Harcerek
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~