Pierwsza pomoc na wędrówkach

Mocno wierzymy, że w każdej drużynie wszystkie ochotniczki i tropicielki mają przeszkolenie z Pierwszej Pomocy.

Musicie pamiętać kilka zasad:
1. Sprawdzamy czy poszkodowany jest przytomny, pytamy np. „halo czy mnie słyszysz, jak masz na imię”
– brak rekacji
2.sprawdzamy oddech – nastawiamy ucho do jego twarzy patrzymy czy klatka piersiowa się rusza, na policzku/uchu wyczujemy oddech. Człowiek ma około 12 oddechów na minutę.
– brak oddechu
3. Sami dzwonimy lub prosimy kogoś z tłumu, gapia krótkim poleceniem: Ty dzwonisz na 999 (112 też może być, ale szybciej pomoc dotrze, gdy zadzwonimy na 999) Nie pytamy, czy może Pan zadzwonić, ludzie lubią się wykręcać, a liczą się minuty, wybieramy pierwszą lepszą osobę. Jeśli zobaczymy, że ta osoba ma kłopot (jest zestresowana czy jąka się) podpowiadamy co mówić.
4. Dzwoniąc na 999 należy podać:
*gdzie się znajdujemy i co się stało
*ile jest poszkodowanych i co robimy z poszkodowanymi lub tą jedną osobą.

5. Przystępujemy szybko do RKO (Resuscytacja Krążeniowo-Oddechowa) – odchylamy głowę i robimy
na prostych łokciach sztywne uciśnięcia 30 x a następnie 2 x oddech wydmuchując maksymalnie powietrze.
(druga faza naszego głębokiego oddechu dociera o poszkodowanego).
6. Jeśli mamy zmiennika należy się zmienić po paru minutach, bo nie wiadomo ile trzeba będzie na pomoc zaczekać.
Uwaga, nie podajemy żadnych leków do przyjazdu karetki, chyba że osoba przytomna chora na padaczkę lub cukrzycę – znająca swój stan tego wymaga.

Warto kupić w aptece i zawsze mieć w portfelu maseczkę do udzielania pierwszej pomocy!

Zapamiętajcie:

30 uciśnięć + 2 wdechy.

Poradnik PP – klik

A tu bardziej w pigułce
KRO – klik

Oprócz tego gdy w trakcie wędrówki zdarzy się przeziębienie warto przemóc się i zaprzyjaźnić z poniższymi składnikami

Naturalne lekarstwa – klik

Zatem Warto zamiast sam chleb z pasztetem jeść, dodać np. pomidora z bazylią, pieprzem i piórkami cebulki.
Do zupki wrzucać czosnek lub chować cienkie plasterki lub drobne kosteczki wkanapkach, do herbaty imbir lub cynamon, albo tonę miodu z cytryną. Można kombinować ze smakami 🙂